Havacılık sektörünün en önemli markasından birisi olan Airbus PopUp System isimli modüler uçan otomobil konseptini tanıttı.

Cenevre Otomobil Fuarı 2017 etkinliği başladı ve birbirinden özel son model araçlar burada tanıtılmaya başlandı. Geçtiğimiz ay tek yolcu taşıyabilen Çinli taksi drone eHang 184’ün Temmuz ayında Dubai’de kullanıma sunulacağından bahsetmiştik. Havacılık sektörünün en önemli markasından birisi olan Airbus da benzer bir proje olan PopUp System isimli modüler uçan otomobil konseptini tanıttı.

Konsept tasarımı Italdesign şirketiyle ortaklaşa hazırlanan PopUp System modüler özelliği sayesinde hem havada hem de karada kullanılabiliyor ve Airbus, büyük şehirlerde yaygın hale gelen trafik problemine potansiyel bir çözüm olacağı görüşünde.

Bilimkurgu filmlerinden aşina olduğumuz uçan otomobil ile seyahat hayatımızın bir parçası olmak üzere. Tamamen elektrikli çalışması planlanan PopUp System, akıllı telefon uygulamasıyla çağrılabilecek ve müşterilerinin tercihine göre karada veya havada ulaşım sağlıyor olacak.

PopUp, karbon fiber bir gövdeye sahip ve boyutları 2.6 metre, 1.4 metre ve 1.5 metre. İki koltuklu uçan otomobil, dikey olarak kalkıp iniyor. Teoride yapay zeka ile donatılacak sistem en uygun seyahat seçeneğini sunmak için kullanıcılarını tanıyor ve müsait rotaları hesaplıyor. Yani, trafiğin yoğun olduğu yollardan kaçınıyor.

PopUp System üç parçadan oluşuyor. Aracın gövdesi olan yolcu kapsülü ve yolcu kapsülünün bağlandığı/eşleştiği otomobil ve drone modülleri bulunuyor. Ek olarak, yolcu modülü içerisinde yolcunun seyahati sırasında etkileşim halinde olacağı arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle donatılmış sanal bir ortam müşterilerin hizmetinde olacak.

Airbus PopUp System

Daha fazlası için tıklayın
Simple Share Buttons