DJI Spark yaklaşık akıllı telefon boyutlarında ve tam olarak 270 gram ağırlığında.

Piyasa da yüksek sayıda akıllı cep telefonu büyüklüğünde drone bulunuyor. Ancak bu drone’lar uçurması zor ve özellik bakımından oldukça sınırlı. Büyük markalardan da pek bu yönde bir trend görememiştik. DJI talebi görmüş olmalı ki ilk adımı Mavic Pro ile atmıştı. Şimdi de DJI şirket tarihinin en küçük drone’u Spark’ı tanıttı. DJI Spark yaklaşık akıllı telefon boyutlarında ve tam olarak 270 gram ağırlığında. Bu kadar küçülmesine rağmen üstüne bir de drone ailesinin büyüklerinde karşılaştığımız birçok özelliği de sığdırmayı başarmışlar.

DJI Spark

 

Boyutunun yanında DJI’ın küçültmeyi başardığı diğer yanı ise fiyatı. DJI’ın bugüne kadar sunduğu tüm cihazların fiyatı 1000 Dolar’dan başlıyor. DJI Spark ise 499 Dolar fiyat etiketiyle piyasaya çıkacak (üzülerek söylüyorum: ülkemizde hala yüksek bir fiyatla satılacağı kesin).

16 Dakika Uçuş Süresi

DJI Phantom 4’te bulunan ActiveTrack ve TapFly gibi akıllı uçuş kontrol özellikleriyle gelecek olan Spark, Jedi’lar gibi el hareketleriyle yönlendirebilir ya da akıllı telefon uygulamasıyla 100 metrey uzaklığa kadar kontrol edebilirsiniz. Mikro USB ile şarj edilen pili tek şarjla 16 dakikalık uçuş süresi sunuyor. Büyük drone’ların da 16 dakika veya biraz üstü pilinin dayandığını belirtelim. DJI ayrıca Spark’a özel aksesuar paketi satıyor olacak. İçinde bir adet şarj ünitesi, pervane koruyucuları, extra pil, uzaktan kumanda ve daha fazlası 200 Dolar’a sunacak.

DJI Spark

Spark’ın kamerasına gelince, iki yönlü gimbal üstünde 1080p video ve 12 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraf çekimi yapılabiliyor. Spark ile yeni tanıtılan diğer bir kamera özelliği ise QuickShot: Spark bir dakikalık görüntü kaydediyor ve 10 saniye uzunluğunda paylaşım için videoyu düzenliyor. Saatte 50 km hıza ulaşan DJI Spark yolculuk sırasında karşısına çıkan engelleri de tanıyor.

Cebinize sığan Spark 5 farklı renkte piyasaya çıkacak: Beyaz, mavi, yeşil, kırmızı ve sarı. DJI Spark 15 Haziran’da raflarda yerini alacak.

DJI Spark’ın tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

DJI Spark hakkında daha fazlası için tıkla!
Simple Share Buttons