Horus kamerasıyla gördüğü herşeyi kulaklık yoluyla kullanıcıya tarif ediyor.

Sokakta arkadaşını görüyorsun ve selamlaşıyorsun. Ya da bakkala gidip istediğini hemen bulursun ve son kullanma tarihine bakarsın. Her gün yaptığımız işler. Fakat, görme engelli insanlar için hayat böyle kolay değil. Görme engelli insanların gözü olmak isteyen Horus, biraz olsun onların hayatlarını bağımsız kılmayı hedefliyor.

Horus

İsviçreli girişim Eyra tarafından hayat bulan cihaz, Nvidia GPU (grafik işlemci) destekli öğrenen ve görüntüleri tanıyan giyilebilir bir bilgisayar. Horus kamerasıyla gördüğü herşeyi kulaklık yoluyla kullanıcıya tarif ediyor.

İtalya Görme Engelliler Derneği ile iş birliğine giden Eyra, cihazın testlerini Ocak ayında başladı. Testlerin sonunda alınacak geri bildirimlerle cihaz son kullanıcıya sunulmadan önce iyileştirilecek ve böylece tüm ihtiyaçlara cevap veren bir cihaz olarak satışa çıkması planlanıyor.

Cihazın bilgisayarlı görüntü işleme, derin öğrenme ve iki kameranın yakaladığı görüntüleri işleyen analiz eden ve tarifleyen sensör teknolojileri Nvidia Tegra K1 işlemci sayesinde çalışıyor. Kemikten ses iletimli (bone conducting) kulaklığı sayesinde gürültülü ortamlarda bile tariflerin dinlenebilmesine olanak veriyor. Cihazın pili ve GPU işlemcisi akıllı telefon büyüklüğünde bir kutunun içerisine yerleştirilmiş.

Horus’un fiyatı yaklaşık 2000 Dolar olacak. Biraz pahalı ama böyle projelerin olması mutluluk verici. Ülkemizde de benzer bir proje olan akıllı baston WeWALK  engelleri ortadan kaldırıyor.

Daha fazlası için tıklayın!
Simple Share Buttons