Mastercard ile ödeme esnasında çıkan nüshayı imzalamak veya kimseye göstermeden girmeye çalıştığımız PIN yerine, basitçe parmak okutmamız yeterli olacak.

Parmak iziyle telefonların kilidini açmak, şu günlerde PIN kodunun veya şifrelerin yerini alır oldu. Kullanımı kolay, benzersiz ve nihayetinde kolay tahmin edilmeye müsait şifrelerden daha güvenli. Dolayısıyla, parmak izi okuyucu sensörlerin kredi ve banka kartlarını koruması gayet mantıklı. Mastercard, ödemelerimizi hızla yapabilmemizi sağlayan parmak izi sensörü bulunan ödeme kartlarını test ediyor. Ödeme esnasında çıkan nüshayı imzalamak veya kimseye göstermeden girmeye çalıştığımız PIN yerine, ödemeyi onaylamak için basitçe parmak okutmak yeterli oluyor. Yeni kartlar şu anda Güney Afrika’da test ediliyor ve Mastercard 2017 sonuna kadar tüm dünyanın kullanımına açmak istiyor. Tabi önce bankanızın bu yapıyı uygulamaya geçirmesi gerekiyor.

Teknoloji halka açıldığında bankanız biyometrik kartların hazır olduğunu size bildirecek. Eğer ilgileniyorsanız, bankanın bir şubesine (veya bankanın belirlediği noktalara) giderek parmak izini tanımlatacaksınız. Şifrelenmiş parmak iziniz kartın üstünde bulunan çip üzerinde saklanacak. Kartınızda iki adet parmak izi tanımlanabiliyor ve bu parmak izleri size ait olmak zorunda. İkinci parmak izi olarak başka bir kişiye yetki veremiyorsunuz. Parmak izlerinin kaydı tamamlandıktan sonra uyumlu POS cihazlarından ödeme işlemi yapılabilir.

Kartın kendisi kullandığımız kredi kartlarından kalın değil. Parmak izi okuyucu sensör kartın sağ üst köşesine yerleştirilmiş ve baş parmağınıza göre dizayn edilmiş. Ödeme yaparken kolaylıkla erişilebilir bir noktada bulunuyor.

Kart demosundan gördüğüm kadarıyla parmak izi hızlı bir şekilde okunuyor ve ödeme tamamlanıyor. Kartı yerleştirdiğinizde banka ile bağlantıya geçiyor ve kimlik doğrulaması için parmağınızı okutmanızı istiyor. Sensör parmağınızı okuyor ve bilgiyi kartın çipine gönderiyor. Parmak izi eşleşince bankaya onay mesajı gönderiyor ve ödemeyi geçiyor.

Çip ve PIN bulunan kartlarda geçerli olacak bu yöntem, diğer manyetik kartlarda çalışmayacak. Ama çipli kartlar oldukça yaygın kullanılıyor. Bu biyometrik kartı almak da biraz zahmetli olacak gibi. Bankaya gidip uzunca sıra beklemek gerekebilir. Ancak, işin sonunda kullanım rahatlığı ve şık plastik kartın havası zahmete girmeye değer gibi duruyor.

Simple Share Buttons