Surface Laptop 1.36 kg ağırlığında ve alimünyum kaplama tasarımı kesinlikle “ne kadar güzel bilgisayar” hissi veriyor.

Microsoft son yıllarda donanım olarak çok dişli ürünler çıkarmaya başladı. Bence günlük işlerde kullanılabilecek en güçlü tablet + bilgisayar olan Surface Pro ve daha çok grafik ve oyun odaklı klavyesinden ayrıldığında table olarak da kullanılabilen Surface Book Microsoft’un en iyileri arasında. Bu iki cihaz ne kadar güçlü olsa da esasında tam bir laptop değil. Microsoft bu eksikliği hissetmiş olacak ki Surface ailesinin en yenisi Surface Laptop’u tanıttı. Surface Laptop 1.36 kg ağırlığında ve alimünyum kaplama tasarımı kesinlikle “ne kadar güzel bilgisayar” hissi veriyor.

Microsoft Surface Laptop

Son zamanlarda karıştırdığım her laptopun kapağını tek elle açmayı deniyorum. Çoğu tek elle açılmıyor. Çok önemli bir özellik olmasa da Surface Laptop tek elle açılabilen bir bilgisayar. Microsoft donanım tercihlerinde radikal davranmış. Klavyenin üstü deri gibi görünen Alcantara isimli bir kumaş ile kaplanmış. Panos Panay – Surface ürünlerinin patronu – bu kumaşın çok rahat olduğunu söylüyor. Tek sıkıntı sıvı dökülürse ne olacağı. Deneyen birileri mutlaka olacaktır.

Surface Laptop’un en alt modeli 15 Haziranda 999 Dolar fiyat etiketiyle satışa çıkacak. Kalbinde Intel’in en son Core i5 ve i7 işlemcisi, 4, 8 ya da 16 GB RAM seçenekleri bulunan cihazlar 512 GB’a kadar SSD depolama bulunuyor. 3:2 boy en oranıyla 13.5 inç PixelSense 2256 x 1504 çözünürlüğündeki dokunmatik ekran, ayrıca Surface Pen kalem ile uyumlu çalışıyor. Wi-Fi ve Bluetooth antenlerinin yerini değiştiren Microsoft, ekranın yapışıkmış gibi görünmesini başarmış. Ancak, iPhone 7’deki gibi arkasında görünen beyaz anten şeritleri, Surface Laptop’ta da görünür halde yanlara taşınmış. USB, mini DisplayPort ve kulaklık girişi bulunan bilgisayarda ilginç bir şekilde USB-C port kullanılmamış. (ilk tasarım aşamasında USB-C portu düşünülmüş ancak neden kaldırıldığı şimdilik belirisiz.)

Microsoft Surface Laptop

Windows 10 S İşletim Sistemi

Microsoft’un belirttiği en önemli özelliklerinden birisi de bu bilgisayar Windows 10 S işletim sistemiyle kullanıldığında 14.5 saat pil ömrü olması, ve bilgisayarı uykuya alıp günler sonra hiç şarj kaybı olmadan kullanılabileceği. Windows 10 S ise Surface Laptop’a güç veren yeni işletim sistemi. Apple MacOS gibi kapalı bir ekosistem ve sadece Windows Store’da bulunan uygulamaları çalıştırıyor. Bunun anlamı, artık exe dosyası indirip bilgisayara kurmak engelleniyor. Windows Store için özel paketlenmesi gerekiyor. Örneğin, Google Chrome kullanmak istiyorsanız, Google’ın Windows Store’da Chrome’u listelemesi gerekiyor. Tabi ki 49 Dolar ödeyerek Windows 10 Pro’nun tüm özelliklerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Windows 10 Pro yükseltmesi öğrencilere ve öğretmenlere ücretsiz sunuluyor.

49 Dolar ödemek ne kadar doğru bir yaklaşım bilemedim ama Surface Laptop sahipleri yıl sonuna kadar ücretsiz olarak bu işlemi yapabilecekler. Ayrıca, Office 365 Kişisel paketinin de ücretsiz olduğunu belirtelim. Windows 10 S, Google’ın ChromeOS işletim sistemine rakip olarak eğitim kurumlarını hedef alan bir işletim sistemi. Hal böyle olunca HP, DELL, ACER gibi üreticilerden uygun fiyatlı Chromebook rakibi olacak bilgisayarlar piyasaya sürülecek.

Daha fazlası için tıkla!
Simple Share Buttons