Dört farklı sürüş modu bulunan Peugeot Instinct, Samsung’un ARTIK nesnelerin interneti platformu ile entegre çalışacak.

Geçmiş yıllara baktığımızda Peugeot, tuhaf otomobil konseptlerinin yaratıcısı olmuş. 1986 yılında tanıttığı tasarımı Jetgiller’deki arabalara benzeyen Proxima, roket şeklindeki Asphalt veya gerçek arabadan ziyade bilgisayar faresine benzeyen Moovie gibi. Mobile World Congress etkinliğinde tanıtılan Peugeot Instinct, geçmiş fütüristik örneklerinin aksine daha gerçekçi bir yaklaşım sergiliyor.

Peugeot Instinct

“Gelecekte otomobiller belki yalnızca otonom sürücüsüz modellerden oluşacak ve artık otomobil kullanmak yasaklanacak.” diyor Peugeot konsept otomobil ve gelişmiş dizayn departmanının başı Matthias Hossann ve şöyle devam ediyor “Fakat bu geçiş uzun zaman alacak ve buradaki konseptimizle göstermek istediğimiz bu geçişin bir parçası.”

Peugeot Instinct kesinlikle güzel bir otomobil ve iç tasarımı özellikle sade görünüyor. Şu zamanlarda bahsettiğimiz tüm sürücüsüz konsept arabalarda olduğu gibi Instinct’in akıllı kontrol merkezi tüm akıllı cihazlarımızla konuşuyor olacak. Dört farklı sürüş modu bulunan Instinct, akıllı cihazlarımızdan topladığı bilgiler ışığında sürüş modunu kendisi seçiyor olacak. Samsung’un ARTIK Cloud nesnelerin interneti platformu sayesinde bu verileri toplayacak ve işleyecek. Örneğin, spor esnasında akıllı saatinizden verileri okuyup otomatik olarak otonom sürüş moduna geçebiliyor ki siz daha fazla yorulmayın. Sürüş modları elbette kullanıcının tam kontrolünde olduğundan şoförün kim olacağını kullanıcılar söylüyor.

Peugeot Instinct

İlk olarak 2016 yılında tanıtılan i-Cockpit’in daha gelişmiş bir sürümünü kullanan Instinct’in direksiyonu ve gaz pedalı otonom sürüş modunda geriye doğru yuvasına yerleşiyor. Ana konsolda geniş bir ekran ve i-Device adı verien içerideki kontrollerin yönetildiği veya sürüş modlarının seçilebildiği mouse gibi bir araç bulunuyor. Sürüş moduna ve kimin sürdüğüne göre otomobilin koltukları da özelleştirilebiliyor.

Peugeot Instinct ayrıca şu günlerde popüler olan chatbot özelliğinin de bulunacağını söylüyor. Kullanıcı ile karşılıklı etkileşim halinde olacak chatbot, bilet rezervasyonu veya online alışveriş gibi görevleri yerine getirecek.

Peugeot Instinct

Peugeot Instinct, 2025 yılında ancak üretime geçebileceğini de belirtelim. Konsept otomobiller çok güzel ama hayat bulması çok uzun sürüyor. Muhtemelen bahsi geçen teknolojilerin daha iyileri de pek yakında tanıtılır. 

Simple Share Buttons