Porsche Mission E kalbinde 600 beygir gücüne eş iki adet motor barındırıyor.

Tesla’nın başlattığı elektrikli otomobil fırtınası sırasıyla sektörün devleri Fiat, Volkswagen ve Honda tarafından şu günlerde hızla benimsenmeye başladı. Adını daha önce hiç duymadığımız Lucid Air gibi girişimler de ortaya çıktı. Tesla’dan başka elektrikli otomobil üreticisi olmadığından her yeni tanıtılan otomobil markası rakip olarak Tesla’yı seçiyor. Bunlardan birisi de Porsche. Elektrikli araba üretim eforlarını ikiye katlayan Porsche, 2020 yılına kadar konsept model Mission E üretime geçmesini planlıyorlar.

Porsche esasında Volkswagen’in alt bir kuruluşu. Otomobilin üretimini hızlandırmak üzere 1.400 kişiyi işe almayı planlayan şirket’in ilk yılında 20.000 adet Mission E satış hedefi bulunuyor. Grubun bu çabalarını Amerika’da yaşanan emisyon skandalının ardından imaj tazeleme olarak düşünebilirsiniz.

Porsche Mission E özelliklerinin tümü açıklanmadı ama elimizdeki detaylar şöyle:

Mission E’nin kalbinde 600 beygir gücüne eş iki adet motor bulunacak.

Porsche Mission E

Gelişmiş lithium-ion akü teknolojisiyle donatılan otomobil 500 kilometre yol alabilecek. Arabanın altında bulunan akü arabanın genişliğinde olduğundan ağırlık dengeli olarak dağıtılıyor.

Porsche Mission E

Endüktif şarj özelliği sayesinde arabaya kablo bağlamaya gerek kalmadan şarj edilebiliyor olacak. Sürücünün yapması gereken şarj levhasının bulunduğu garaja park etmek ve sistem otomatik olarak şarj etmeye başlıyor.

Porsche Mission E

Akü geleneksel yöntemlerle de şarj edilebilir. Kablo yoluyla şarj istasyonlarından şarj etmek mümkün.

Porsche Mission E

15 dakika içerisinde akünün %80’i şarj ediliyor ve araba 400 kilometre (250 mil) yol gidebiliyor. Tam dolduğunda ise 500 kilometre (310 mil) mesafe alıyor. Tesla Model S’te bulunan 85 kWh’lik aküsü 430 kilometre (270 mil) akü ömrü sunuyor.

Porsche Mission E

Mission E, 240 km üst hıza sahip ve 0’dan 100 kilometreye 3,5 saniyede çıkabiliyor. Tesla Model S P100D, 0’dan 100 km hıza 2.5 saniyede ulaşıyor. Şaşırtıcı değil mi?

Porsche Mission E

Arabanın aynaları bulunmuyor. Onun yerine dışarıda olan biteni yakalayan kameralarla donatılmış ve sürücü ön camdan izleyecek.

Sürücü arabayı göz takip teknolojisiyle kontrol edilebilecek. Kamera sürücünün nereye baktığını tespit ediyor ve dijital kumanda panelinde ilgili ayarları gösteriyor. Daha sonra sürücü direksiyonda bulunan düğmeye basarak işlemi onaylıyor.

Daha fazlası için tıkla!
Simple Share Buttons