Tesla’nın büyük üçlüsü: Hızlı arabalar, büyük bataryalar, şimdi de güneş enerjili çatılar.

Güneş enerjisi; temiz, yenilenebilir ve sınırsız bir kaynak olması itibariyle birçok uygulama alanına sahiptir. Elektrik üretiminden ısıtmaya, sıcak su eldesinden aydınlatmaya kadar oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. Bu alanda elektrikli araba modelleriyle geniş kitlelere ulaşmayı başaran Tesla, yenilenebilir enerji kullanımını evlerimizde verimli hale getirmek için Powerwall Batarya’yı Tesla Solar Çatı projesiyle destekleyecek.

Tesla Solar Çatı

Tesla güneş enerjisi kullanımını tüm dünyada yaygın olarak kullanılmasını istiyor ve bu konuda tüketicilere ulaşmak için yeni ürünler tasarlıyor. Powerwall şarj edilebilir batarya evinizin elektrik şebekesini kullanarak şarj olan ve elektrik kullanımınızın yoğun veya daha pahalı olduğu zamanlarda devreye giren bir ürün. Tesla Solar Çatı projesi ise yenilenen Powerwall 2 ile birlikte kullanılarak bataryanın güneş enerjisiyle şarj edilmesine olanak sağlıyor.

Powerwall

Orta katmana güneş enerjisi hücreleri yerleştirilmiş dokulu cam kiremitler sıradan kiremitlerle kaplanmış geleneksel çatılardan daha modern bir görünüme sahip duruyor. Uzaktan baktığınızda normal kiremit izlenimi vermesine rağmen enerji hücreleri rahatlıkla güneş alıyorlar.

SolarCity ve Tesla ile ortak geliştirilen güneş panellerinin dört farklı modeli bulunuyor: Dokulu cam kiremitler, kayraktaşı modeli cam kiremitler, toskan modeli cam kiremitler, pürüzsüz cam kiremitler. Tesla’ya göre cam kiremitler normal kiremitlerden çok daha dayanıklı. Dayanıklılık özellikle dolu gibi hava olaylarının sıkça yaşandığı bölgelerde önem kazanıyor.

Sürekli olarak 5 kW enerji çıkışı sağlayan Powerwall 2 yaklaşık 14 kWh enerji depolama kapasitesine sahip. Pilin 10 yıl boyunca istenildiği kadar şarj edilebileceği garanti ediliyor. Evin içinde veya dışında, yerde ya da duvarda monte edebileceğiniz Powerwall 2 direk enerji kaynağı ya da yedek güç kaynağı olarak kullanın.

Tesla Solar Çatı

Tesla Solar Çatı

Ürünün ne zaman satışa çıkacağı, fiyatları ve ürünün nasıl kullanılacağı henüz duyurulmadı. Ancak Powerwall’un fiyatı 5.500 Dolar.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk tüm dünyayı güneş enerjisi kullanmaya teşvik ediyor. Kendi araştırmalarına göre Nevada’da kurulan Tesla Gigafactory gibi fabrikalardan 100 tane kurulması tüm dünyayı güneş enerjisi kullanımına geçirebilecek. Bu geçişi yapamazsak eğer evrensel ısınma yüzünden bizleri veya gelecek nesilleri bekleyen doğal felaketlerle karşılaşabiliriz.

Simple Share Buttons