Engel algılama ve akıllı telefonlar ile entegrasyon özelliği sunan WeWALK görme engelliler için tasarlanmış akıllı bir bastondur.

Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı aracılığıyla destekçilerle buluşan WeWALK, tüm dünyada görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak için geliyor. Boğaziçili ve YGA’lı Kürşat Ceylan tarafından ilk tohumu atılan ve farklı üniversitelerden gelen mühendislik öğrencilerinin katılımıyla üç aylık ARGE aşamasında geçilerek tasarlanan bu ürün Vestel’in YGA’ya olan desteğiyle hayat bulmuş.

WeWALK Akıllı Baston

WeWALK görme engellilerin hareket özgürlüğünü arttırmak için üç önemli özellik sunuyor: Engel Tanıma, Akıllı Telefon Entegrasyonu ve Açık Platform. Engel tanıma kullanıcının göğüs ve baş hizasında çıkabilecek tabel, direk, ağaç gibi engelleri algılıyor ve kullanıcıyı uyarıyor. Akıllı telefonlar ile bluetooth aracılığıyla entegre olan akıllı baston, kullanıcının telefonu baston aracılığıyla kullanmasını sağlıyor. Açık platform olmasıysa yeni mobil uygulamalar geliştirilmesinin önü açılması ve bastonun hergün yeni özelliklere kavuşması anlamına geliyor.

WeWALK bluetooth ile akıllı telefonunuza bağladığınızda, Android işletim sistemiyle uyumlu bir telefonu touch pad sayesinde cebinizden çıkarmadan kontrol edebiliyorsunuz. Ultrasonik sensörler sayesinde etrafındaki engelleri tanıyarak titreşim motorlarıyla kullanıcı uyarılabiliyor ve bu tip ayarlar uygulama içerisinden yönetilebiliyor. Ek olarak pusula, led lambalar ve telefon bağlı olmadığı zamanlarda ise işlevlerini yerine getirmesi için mikro işlemcisi bulunuyor.

Akıllı baston USB kablosu ile şarj edilebiliyor ve uzun süre kullanım için dayanıklı pil ile donatılmış. Akıllı baston aynı zamanda modüler bir yapı sunuyor. Dayanıklı materyaller kullanılmasına rağmen eskiyen parçaları olursa rahatlıkla yenileriyle değiştirilebiliyor.

Entegre ilk uygulama YGA ve Turkcell tarafından geliştirilen Hayal Ortağım uygulaması. Bu uygulama sayesinde alışveriş merkezlerinde görme engellilerin gitmek istediği yere WeWALK ile gidebilecek. Mobil yazılımcılar titreşim motorları, ultrosonik sensörlere erişerek buna benzer daha birçok uygulama geliştirebilirler. 

Bu projenin örnek alınması ve yeni projelerle bu alana odaklanmak gerekiyor. Onlar da yalnız olmadıklarını ve kendileri için emek veren insanları gördükçe mutlu olacaklardır. Bu projede olduğu gibi ihtiyaçların doğru anlaşılması için mutlaka ürünü kimlere geliştiriyorsak onların dahil olması sağlanmalıdır.

Proje Arıkovanı’nda destekçilerini bekliyor. Emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz.

Destek olmak için tıkla!
Simple Share Buttons